1. Úvod
  2. VÍTE ŽE
  3. Proč Infrasaunu?
Proč Infrasaunu ?

Infračervené světlo je vlastně určitá forma energie, která prochází přímo objekty bez toho, aby se měnila teplota vzduchu. Infrazáření prostupuje pokožkou do těla a ohřívá nejprve svalovou hmotu a klouby. Uvolňuje svalové napětí a případné spasmy. Snižuje nebezpečí poškození svalových úponů při následném cvičení a odstraňuje v některých případech potřebu prvotní prohřívací emulze před masáží. Záření infra sauny proniká přímo do tělní tkáně do hloubky cca 3 cm. Nevytváří se tak zbytečně vysoké teploty vzduchu. Tento způsob záření umožňuje pocení již při teplotách cca 45-50°C.

Je třeba si nejprve uvědomit, že infrakabina není sauna.
Infračervené prohřívací kabiny nabízejí velmi šetrné saunování při nižších teplotách než sauny klasické (vhodnost i pro starší lidi, či lidi, kteří nesnášejí sauny klasické).

Zatímco v klasické finské sauně je teplota 90 - 100°C a návštěvník opakuje procedůru 2x až 3x, v infrasauně se teplota pohybuje mezi 40 - 60°C a procedůra se provádí obvykle 1x. Při nižších teplotách (cca 40°C) lze sauny využít i pro prohřátí před cvičením ve fitness, při relativně vyšších teplotách (50-65°C) se sauna užívá k relaxaci, otužování, detoxikaci organizmu, vyplavení nahromaděných škodlivin aj.

Mezi jednotlivými procedurami finské sauny se tělo ochlazuje ve studené vodě, po návštěvě infrasauny se tělo ochlazuje vlažné vodě nebo se neochlazuje, návštěvník pak pokračuje přímo na masáž nebo do tělocvičny.
Doba nahřátí na provozní teplotu cca trvá 10 minut.

Z čeho se Infrakabiny vyrábějí a jaké mají části?

Infrakabiny jsou vyráběny v předem daných rozměrech a jsou zhotoveny z kvalitních dřevin (severský smrk, hemlock, cedr) a osazeny infračervenými zářiči. K regulaci teploty v infrakabině slouží regulační panel s časovou volbou.

Rozhodli jsme se k pořízení Infrakabiny. Jak se na instalaci připravit?

 

  • Umístění Infrakabiny - kdekoli v interiéru v temperovaném prostředí - koupelna, krytý bazén, domácí fitness, zimní zahrada, jakýkoli pokoj, suterén.
  • Povrch pro umístění - rovná podlaha s krytinou - dlažba, plovoucí podlaha, PVC, koberec - v domácím prostředí (infrasauna má vlastní podlahu na nábytkových stavěcích šroubech které umožňují cirkulaci vzduchu pod infrasaunou). Je vhodné, aby ochlazovací sprcha byla v docházkové vzdálenosti.
  • Inženýrské sítě - pro instalaci Infrakabiny potřebujete v místě instalace zásuvku pro připojení spotřebiče o příkonu 1600-2800 W. Elektrická okruhová zásuvka 230V/ 10A, 16A. Umístění zásuvky doporučujeme nad infrasaunou ve výšce 205-210 cm (přívodní 3 m šňůra vede ze silové části umístěné na stropě infrasauny), u příkonu nad 2500W je třeba zajistit samostatně jištěný přívod.
  • Odvětrání - nevyžaduje, infrasauna nevytváří páru ani vysokou teplotu, která by poškozovala okolí, proto stačí přirozená forma cirkulace vzduchu v interiéru
  • Montáž Infrakabiny je vhodné svěřit odborné firmě. Kabina se dodává v podobě panelové stavebnice s podlahou se stavěcími nábytkovými šrouby pro přesné usazení. Proto snadno stavebnici Infrakabiny pronesete běžnými dveřmi. Pozor si dejte na točitá schodiště a úzké lomené chodby. Stěny se spojují tzv. easy clip sponami (jednoduše secvaknete) a jistí se bočními vruty, proto lze infrasaunu později lehce demontovat a přemístit. Montáž typizovaných výrobků trvá cca 1 hodinu.

 

Jak o infrakabinu pečovat?

Infrakabiny nevyžaduji žádnou zvláštní péči a údržbu. Postačí stírat sedací a opěrné plochy vlhkým hadrem. To vše samozřejmě až po vychladnutí kabiny a při vypnutém stavu.

Sauna vs. Infrakabina

Základní otázka se nabízí téměř sama: Která sauna je lepší? Obě jsou výborné a každá má své přednosti. Různí odborníci se liší názorem na saunování.

Po zdravotní stránce je infrasauna daleko lépe snášena než finská sauna, saunování probíhá při teplotě do 60°C, přičemž potivost je většinou daleko vyšší než v sauně finské. Je to dáno charakterem tepla. Infrateplo je pro naše tělo přirozené, je automaticky vstřebáváno našimi tkáněmi do hloubky, za současného vytvoření velice kvalitního rehabilitačního a léčebného efektu na celý pohybový a cévní aparát.

Saunování v infrasauně se používá i jako podpůrný léčebný program pro astmatiky, kardiaky, alergiky a při poruše pohybového systému. Na rozdíl od toho saunování v klasické sauně je pro tyto onemocnění nežádoucí nebo je přímo kontraindikací. Proto je saunování v klasické sauně určeno pro zdravé jedince.

Po technické stránce klasické sauny vyžadují speciálně upravený prostor (dlažba, odvětrání, elektrický přívod 400 V, odpočívárna) a infrasauna se dá instalovat kdekoli v interiéru bez větších nároků na umístění (230 V).

Čas - hraje velkou roli při rozhodování.

  • Klasická sauna se předehřívá až 40 minut, pak obvykle realizujeme tři saunovací cykly - asi 12 min. pobyt v sauně, 20 min. relaxace (musíme mít odpočívárnu). Sečteno to znamená mít časový prostor cca 2 - 3 hodiny. Proto jsou klasické sauny upřednostňovány jako součást společenského života. Prostorově se řeší tak, aby se mohla saunovat celá rodina.
  • Na rozdíl od toho infrasauna se nahřívá 10 minut, saunovací kúra se realizuje v jednom delším cyklu, cca 25 - 35 min. bez přerušení. Proto nepotřebujeme odpočívárnu, tato sauna může být součástí i běžné koupelny a z časového hlediska si ji dopřejeme bez problému 1x - 2x týdně, což se jednoznačně pozitivně odrazí na zdravotním stavu.

 

Provozní náklady - díky nízkým provozním nákladům je provoz infrasauny výrazně (až 10x) levnější než provoz sauny klasické při přibližně stejných pořizovacích nákladech.

Závěrečné hodnocení infrakabin

Infrakabiny díky své jednoduchosti umožňují komfort saunování i širší veřejnosti, např. lidem žijícím v bytových jednotkách, což znamená pozitivní vývoj a krok vpřed v oblasti saunování. Další rozhodnutí je na každém z vás, podle toho co každému bude vyhovovat. Podle zkušeností těch, kteří měli možnost bezprostředně porovnat oba dva systémy, je v infračervených kabinách mnohem příjemnější dýchání, než je tomu v tradičních saunách a také je zde příjemnější celkové klima.

Závěrečné hodnocení infrakabin

Infrakabiny díky své jednoduchosti umožňují komfort saunování i širší veřejnosti, např. lidem žijícím v bytových jednotkách, což znamená pozitivní vývoj a krok vpřed v oblasti saunování. Další rozhodnutí je na každém z vás, podle toho co každému bude vyhovovat. Podle zkušeností těch, kteří měli možnost bezprostředně porovnat oba dva systémy, je v infračervených kabinách mnohem příjemnější dýchání, než je tomu v tradičních saunách a také je zde příjemnější celkové klima.


Adresa

 Provozovatel

Relaxovat.cz
Orchidejova 252
25084 Květnice, Praha východ

na uvedené adrese není kamenný obchod

Kontakty
Logo
Napište nám prosím, odpovíme do 24 hodin
Copyright 2023 relaxovat.cz. Všechna práva vyhrazena.