1. Úvod
  2. VÍTE ŽE
  3. infračervené teplo

INFRAČERVENÉ ZÁŘENÍ

Vyhřívací kabina znamená skutečně revoluci v oblasti sanuování a možnosti regenerace organismu za využití terapeutického efektu infračerveného záření. Je infračervené záření této kabiny skutečně bezpečné? Není třeba mít obavy. Toto záření nemá nic společného s UV zářením (odpovědným za spálení kůže při opalování a s poškozením kůže), anebo nukleárním zářením. Zářící teplo je jednoduše forma energie, zahřívající tělesa přímo, proces zvaný konverze, a to bez zahřívání vzduchu, který je mezi nimi. Zářící teplo se také nazývá infračervené záření - IR. Infračervený segment elektromagnetického záření je rozdělen do 3 segmentů podle vlnové délky (měřen v mikronech) a zde rozlišujeme:

1. 0,07 - 1,4 mikronů (IR-A)krátké vlny
2. 1,4 - 3 mikrony (IR-B)stření vlny
3. nad 3 mikrony (IRC)dlouhé vlny

Segment infračerveného záření se v elektromagnetickém poli nachází pod červeným světlem, které je nejnižší energetickou složkou viditelného záření. Infračervené světlo je pro lidské oči neviditelné a je spatřitelné pouze pomocí speciálních kamer, které transformují infračervené světlo na barvu viditelnou pro naše oči. Infračervené světlo sice nevidíme, ale můžeme ho cítit, vnímáme ho jako teplo. Slunce produkuje většinu své energie v infračervené části spektra. Naše atmosféra má "okno", které dovoluje průchod infračervených paprsků o vlnové délce 7 - 14 mikronů až k Zemi. Když je Země zahřátá, vysílá rovněž infračervené záření, a to o vlnové délce 7 - 14 mikronů s maximem kolem 10 mikronů. Podle Dr. Tsu-Tsair Oliver Chi a jeho souhrnu mechanismů působení infračervených zařízení na lidské tělo: infračervené paprsky jsou selektivně absorbovány tkáněmi, které potřebují zvýšit svůj výkon. Vnitřní (tělní) produkce infračervené energie, která probíhá v našich tkáních, je spřízněna s nejrůznějšími druhy ozdravných reakcí, které mohou potřebovat k dodání energie do maximální možné míry na to, aby bylo dosaženo nejlepší možné ozdravné odezvy u tkání, které se nacházejí v ozdravném procesu. Tento fenomén se nazývá "resonanční absorbce".

INFRAČERVENÉ ZÁŘENÍ A JEHO ZDROJE

Slunce je základním zdrojem infračervené energie. Byli jste někdy venku za polojasného jarního počasí o teplotě kolem 30 °C a cítili se velice příjemně, když se slunce schovalo za jeden z nemnoho mraků" I když okolní teplota nepoklesla, cítili jste příjemné ochlazení, protože mrak nedovolil plný průchod infračerveným paprskům. Infračervené teplo v Infračerveném Termálním Systému - ITS má stejné vlastnosti jako teplo z našeho slunce, anebo jako teplo vyzařované naším tělem potřebné k udržení naší tělesné teploty.

Naše těla vyzařují infračervenou energii skrze naší kůži v rozsahu 3 - 50 mikronů, kdy většina je kolem 9,4 mikronů. Naše dlaně vyzařují infračervenou energii mezi 8 - 14 mikrony. Reiki, uzdravování vyzařováním energie skrze naše dlaně, má v Číně tradici dlouhou 3000 let a je postavena na uzdravovacích vlastnostech přírodního infračerveného záření. Indičtí jogíni také doporučují uzdravování skrze naše dlaně, a to hlavně ve spojitosti s úlevou od unavených, namáhaných očí.

Dr. Tadashi Ishikawa v roce 1965, po 5 letech práce u Fuji Medical R and D department, patentoval zirkoniové keramické infračervené zářiče, které se v těchto ITS používají. ITS na základě těchto zářičů byl používán výhradně doktory v Japonsku, a to až do roku 1979, kdy byly uvolněny pro veřejnost. Tento systém byl zdokonalován od roku 1981, kdy byl prodán do USA. Panely, které produkují podobné infračervené záření, se používají v nemocnicích pro zahřívání novorozenců (inkubátor).

Zářiče v ITS vyzařují kolem 1/3 svého výkonu ve středních vlnách (2 - 5,6 mikronů) pro jejich hlubokou penetraci a další 2/3 v dlouhých vlnách (5,6 - 25 mikronů se zaměřením výkonu rovnoměrně rozestřeného kolem 9,4 mikronů), které jsou vrcholem lidského infračerveného záření. Toto rozestření maximalizuje vysokou penetraci středně dlouhých vln a spojuje se poté s dlouhými vlnami, čímž se vytváří rozšíření resonanční absorpce ozdravujících se tkání. Čínští výzkumníci prokázali, že vlnová délka 2 - 25 mikronů je nejvíce léčebná.

ITS VERSUS TRADIČNÍ SAUNA

ITS používá infračervené záření pro přímou penetraci lidských tkání do hloubky cca 4 cm. Záření je nastaveno co nejblíže lidskému záření tak, aby naše tělo mohlo absorbovat až 93 % infračerveného záření, které se dostane k lidské pokožce. Běžná sauna je závislá na nepřímém působení tepla: první je konvekce (vedení tepla v kapalném a plynném prostředí) a druhá je kondukce (přímý kontakt mezi ohřátým plynem a pokožkou), které na nás mají ozdravný účinek. V ITS méně než 20 % infračervené energie ohřívá vzduch, což nechává přes 80 % na přímý ohřev našeho těla. Proto kabina na bázi infračerveného záření prohřívá lidské tělo do daleko větší hloubky a mnohem efektivněji než tradiční sauna. Většina infračervené energie je primárně spotřebována na přímou přeměnu v energii tepelnou, zatímco u tradiční sauny dochází k nadměrnému ohřevu vzduchu, který následně povrchově zahřívá naši pokožku.Tento zásadní rozdíl vysvětluje mnoho bezprecedentních výhod dosažitelných pouze používáním ITS, který není možné dosáhnout v tradiční sauně.

Infračervená energie produkovaná ITS vylučuje z těla až 3 x větší obsah škodlivých látek v objemu potu v porovnání s tradiční saunou. ITS pracuje s teplotou vzduchu v rozmezí 30 -60 °C, zatímco tradiční sauna pracuje s teplotou v rozmezí 90 - 105 °C. Nižší teploty vzduchu jsou důležité pro lidi s vyšším kardiovaskulárním rizikem, protože toto riziko se při vysokých teplotách v tradičních saunách velmi zvyšuje.Němečtí vědci oznámili prospěšný efekt jednohodinové infračervené kabiny ve dvou skupinách hypertenzních pacientů, zkoumaných v roce 1989, který zahrnoval 24hodinový vzestup periferního prokrvení a snížení krevního tlaku.

V infračervených kabinách, kde teploty dosahují teploty 30 - 60 °C je také mnohem příjemnější dýchání, než je tomu v tradičních saunách. Infračervené kabiny se mohou používat i s otevřenými dveřmi dokořán, pokud jediným požadovaným výsledkem je infračervená penetrace, nebo pokud požadujeme svalové prohřátí (sportovní svalové předehřátí) nebo bez dosažení výrazné potivosti, a to vše i v plném oblečení.Tento přístup může být používán před svalovým strečinkem, posilováním, běháním, před vystavením se nízkým teplotám, anebo těžší prací.

Infračervené kabiny jsou jednodušší a příjemnější než tradiční sauny. Předehřátí tradiční sauny trvá 30 - 90 min, což je dělá málo praktickými. Předehřátí infračervené kabiny za pokojové teploty trvá asi 5 - 10 min.

Praktičtější pro domácí použití je tedy opět infračervená kabina.

Další výhodou jsou obrovsky snížené provozní náklady. Při cyklu 10 min zahřátí kabiny a 30 min saunování jsou provozní náklady přibližně 3 Kč. U klasické sauny je to přibližně 40 Kč : minimálně 10 x dražší provoz.

Adresa

 Provozovatel

Relaxovat.cz
Orchidejova 252
25084 Květnice, Praha východ

na uvedené adrese není kamenný obchod

Kontakty
Logo
Napište nám prosím, odpovíme do 24 hodin
Copyright 2023 relaxovat.cz. Všechna práva vyhrazena.