Kouzlo saunování
Investujte do sauny, Vaše investice se Vám vrátí ve zdraví. Saunování není dobré jen pro relaxaci, ale hlavně pro zlepšení a udržení dobrého fyzického stavu každého z nás. Je prokázáno, že Finové, kteří se saunují již více než dva tisíce let, patří mezi nejzdravější národy na světě.
Proč do sauny?
Saunování je lázeňská procedura, kde se střídá fáze zahřátí organismu s fází ochlazovací. Odborníci tvrdí, že za třicet minut saunování se vyloučí tolik odpadu, kolik naše ledviny normálně zpracují za 24 hodin. Z těla se odstraňují škodlivé a jedovaté produkty, podpoříte krevní oběh, dosáhnete dokonalého vyčištění pokožky a uvolnění celého těla. Ti, kdo navštěvují saunu, jsou prokazatelně odolnější vůči nachlazení, chřipkovým virům, mají zdravější a krásnější pleť.
Pravidla saunování
Než vejdete do sauny, měli byste se předem řádně osprchovat vlažnou vodou. Do sauny si sebou vemte ručník, na který si sedněte. Nastavte teplotu tak aby, byla příjemná pro všechny, kdo jsou v sauně. Odpočívejte a užívejte si příjemné saunové atmosféry. Jste-li stoprocentně v pořádku, můžete se po sauně osvěžit studenou sprchou. Případně vlažnou vodou, tím se zbavíte potu a s ním i všech nečistot.
Do sauny bez stresu a s lehkým žaludkem
Jít do sauny, když jsme rozčilení, vůbec není zdravé. Nejprve si dopřejeme relaxaci. Taktéž po velkém zatížení, například sportovním, necháme tělo vychladnout. V žádném případě nechoďte do sauny přímo z tréninku. Orientačním kritériem vstupu do sauny by měl být normální pulz. Do sauny nechoďte nikdy s plným žaludkem. Jídlo zatěžuje krevní oběh. Pokud se těsně před saunou příliš najíte, má váš žaludek práci s trávením a zrychlení krevního oběhu, ke kterému dochází v sauně, není efektivní. Ideálním řešením není ani návštěva sauny nalačno. Najezte se tedy přibližně dvě hodiny před saunou a po ní si dejte lehké jídlo.
Tradiční finská sauna
Skandinávská sauna má dvě tradiční formy. První je KLASICKÁ SAUNA, tato sauna je charakteristická teplotami 75 až 90°C s vlhkosti vzduchu 20 až 35%. Požadovaná vlhkost vzduchu se dociluje poléváním rozpálených kamenů, což je velice hezký proces, pro řadu lidi určitý rituál. Ucítíte tu nádhernou atmosféru, kdy bude do Vás vstupovat teplo. Póry na pokožce se otevřou, začnete se snadno potit, nečistoty a odumřelé buňky se z Vaší pokožky začnou uvolňovat. Trochu náročnější formou sauny je SUCHÁ SAUNA, tato sauna je charakteristická teplotami 95 až 100°C s vlhkosti vzduchu 5 až 10%. Suchá sauna je populární mezi lidmi kteří mají rádi pocit silného pronikání tepla.
Pitný režim
Zvýšené pocení způsobuje rychlý úbytek vody z organismu. V sauně mezi jednotlivými fázemi nikdy nepijte. Až po ní, aby se tělo důkladně pročistilo. Po požití alkoholu na saunu zapomeňte, alkohol v krvi může vést ke kolapsu. Délka pobytu v sauně
Pamatujte, že třikrát stačí. Pro pozitivní účinek sauny postačí, když její jednotlivé fáze absolvujte dvakrát nebo třikrát. Mezitím odpočívejte, uvolněte se, a hlavně necvičte. Také nezanedbávejte oddechovou půlhodinku po ukončení celého procesu. Začátečníci by v sauně rozhodně neměli zůstávat déle než pět minut, a to ještě v těch méně horkých nižších lavicích, a teprve postupně pobyt prodlužovat a na saunu si zvykat. Každý, komu se v sauně udělá špatně, jdou na něj mdloby, točí se mu hlava nebo mu příliš rychle buší srdce, by měl ze sauny odejít.
Kdy do sauny nechodit
Když na sobě pozorujete neklamné známky onemocnění, jako například ucpaný nos, bolest v krku nebo kloubech, je sauna to nejhorší, co můžete udělat. Pocením v sauně a střídáním teplot se váš stav výrazně zhorší a nemoc se rychleji rozvine. Nechoďte do sauny, máte-li angínu pectoris, sužuje vás kornatění tepen, máte vysoký nebo nízký tlak, epilepsii, cukrovku a kožní obtíže (kromě akné). Po odeznění nemoci, sauna zase pomůže vypudit z těla poslední zbytky virů.