SÍLA DOTEKU - VÝZNAM MASÁŽE
Dotek, starý jak lidstvo samo, má mocnou přirozenou léčivou schopnost, která je dostupná nám všem (stejně jako např. úsměv). Ve formě náležitě a laskavě provedené masáže nejen uvolňuje a dodává sílu nemocnému nebo unavenému tělu, ale předává také teplo, pocit jistoty a sebeúcty. Pravidelný dotyk je pro každého člověka a zejména pro dítě a jeho citový vývoj velmi důležitý. Dává mu pocit bezpečí, sebedůvěru a zvyšuje psychickou odolnost a stabilitu. Dítě si lépe uvědomuje svoje tělo a své tělesné pocity, učí se jim naslouchat a reagovat na ně. Masáže posilují citové pouto nejen mezi rodičem a dítětem ale I mezi partnery a pomáhají odstranit komunikační i citové bariéry.Význam masáže je obrovský.
Masáž ovlivňuje celkový stav organismu, a to jak tělesný, tak duševní. Účinek na tělesnou stránku se projevuje jednak na pokožce urychleným odstraňováním povrchových, zrohovatělých vrstev kůže, podstatným zvýšením výživy kožních buněk a zlepšením jejich činnosti. Pokožka se tak stává vláčnou, pevnější, pružnější a tím zpomaluje tvorbu vrásek. V masírovaných tkáních pak dochází rozšířením tepének a žilek, ke zvýšení prokrvení doprovázené zčervenáním masírované oblasti. Masáž napomáhá i k urychlenému vyprazdňování povrchových žil a mízních cév a tak působí na celkové zlepšení krevního a mízního oběhu a přispívá k usnadnění odtoku zplodin látkové výměny, které vyvolávají únavu.Zřejmým je účinek masážních hmatů na ztuhlá místa svalové tkáně. Při naprostém uvolnění svalu a pravidelném masírování lze takové zatvrdliny odstranit. Podrážděním nervových zakončení ve svalech vzniká důležitý účinek masáže, kterým je zlepšení výživy svalu.
Masáž působí i na soustavu nervovou. Pomalá a lehce prováděná masáž má uklidňující účinky, na rozdíl od masáže rychlejší a silnější, která působí dráždivě a povzbudivě. Masáž také spouští uvolňování neurohormonů „dobré nálady“, které zase stimulují obranyschopnost těla. Když uvážíme, že malá plocha kůže asi o velikosti mince obsahuje přes 3 miliony buněk, 50 nervových zakončení a asi 90 cm krevních vlásečnic, uvědomíme si, jak velký účinek na člověka může mít dotek.
DRUHY MASÁŽÍ
V každé kultuře existuje ta či ona forma terapeutické masáže; popisy mnoha metod, které jsou používány dodnes, známe z nejstarších zapsaných lékařských textů. Čínský rukopis z roku 2700 před naším letopočtem doporučuje každé ráno provádět automasáž „proti nachlazení, pro udržení vláčnosti orgánů a jako prevence proti zdravotním potížím“.
Podstatně mladší je švédská masáž, kterou kolem roku 1830 popsal Per Henrik Ling a která se v západních kulturách považuje za základní formu masáže, tzv. „klasickou“ masáž.Existuje přes 100 různých druhů masáží vycházejících z různých kulturních základů. Jednotlivé druhy masáží se vzájemně prolínají a mnoho technik je označováno za originální, svébytnou metodu pouze z komerčních příčin.
V podstatě se dá hovořit o dvou základních typech masáže –plošné masáže, při kterých se používá tření nebo posunu tkáně (pokožky) po spodních vrstvách abodové (tlakové) masáže, při kterých se požívá tlak prstů a jiných částí těla na konkrétní místo.Nejznámější plošné masáže jsoušvédská masáž, reflexní masáž a aroma masáž. Lymfatická masáž (lymfodrenáž)používá rytmické hnětení a zlepšuje tak tok tkáňového moku.Bowenova masážje velmi jemná manipulace s měkkou tkání, kdy bowenista svými prsty pohybuje kůží přes sval nebo šlachu, poté vyvine velmi jemný tlak a po chvíli stále pod stejným tlakem sklouzne s kůží zpět.Medová masážje ruská technika, jež využívá přilnavosti medu nanášeného na kůži k intenzivní práci s podkožím.
Havajská technikalomi lomipracuje s rytmickými tlaky i třením.Vodní masážneboli hydromasáž kombinuje hydroterapii a masáž; používá se zejména k ošetření nejrůznějších bolestí svalů a kloubů, například artritidy. Tradiční indický systém léčení, který sahá do roku 1800 před naším letopočtem, se nazýváajurvédská masáža kombinuje masážní terapii s nanášením hojivých aromatických olejů a bylin.Nejfrekventovanější bodové masáže jsouakupresura a reflexologie, thajská masáž a japonská masáž shiatsu. Na hluboké struktury pojiva se zaměřujetechnika rolfingpůvodem z USA, jež používá razantních přístupů (bušení pěstmi apod.).
V roce 1977 byla v USA chiropraktikem Johnem Upledgerem a doktorem Ernestem Retzlaffem vyvinuta technikakraniosakrální terapie, která se zaměřuje na měkké tkáně a tělní tekutiny v tzv. kraniosakrálním systému, kam patří hlava, páteř a křížová kost. Tyto části těla jsou propojené pomocí „pulzů“ obíhajícího mozkomíšního moku a poruchy se napravují pomocí lehkého tlaku na různá místa systému.Masáž horkými kamenypoužívá nahřáté lávové kameny, které mají schopnost dlouho v sobě kumulovat teplo.Sázení baněk(baňkování) používá předem zahřátých nádobek, většinou skleněných, které při chladnutí vyvíjejí podtlak na kůži a podkoží. Působí nepřímo přes jednotlivé reflexní zóny na příslušné orgány.
MECHANOTERAPIE – MASÁŽ POMOCÍ MASÁŽNÍ KŘESLA
Jedním z dynamicky se rozvíjejících segmentů trhu se zdraví prospěšnými výrobky jsou masážní křesla. Tato speciální masážní zařízení kombinují technologii zajišťující celou škálu masážních funkcí s užitnými vlastnostmi sedacího nábytku jako je pohodlí, design, polohovatelnost či mobilita. Konstrukce masážního mechanismu u křesel vychází z tradiční asijské masáže a pohyby masážních válců tak imitují masérovi ruce a prsty při ruční masáži, přičemž masáž je zcela přirozeně zaměřena na oblast zad, zádového a krčního svalstva.
Masážní techniky u křesel pracují na bázi klasické švédské masáže(hnětení a roztírání, kneading)s výraznými prvky japonskéshiatsu masáže a akupresury. Hluboké vrstvy pokožky a svalové tkáně pak křesla stimulujípulsními a poklepovými (tapping)pohyby masážních válečků jako při rolfingu. Prohřát svalstvo, protáhnout páteř a uvolnit meziobratlové ploténky dokáží masážní válce pojížděním nahoru a dolů přiválečkové (rolling)masáži. Pohyb a umístění masážních válečků lze individuálně nastavit vertikálně i horizontálně, jde měnit rychlost a frekvence jejich pohybů a masáž je proto možné přizpůsobit specifickým tělesným i momentálním požadavkům uživatele z hlediska síly a intenzity tak, aby výsledný pocit a efekt masáže byl co nejpříznivější.
Novější modely masážních křesel vybavené vzduchovými vaky umožňují rovněžlymfatické masáže, kdy stimulují tlakem hlavní svalové skupiny dolní části těla (hýždě, stehna, lýtka). Špičkové modely pak používají i technikreflexní masáže chodidelpomocí speciálních výstupků a airbagů v podpěrce nohou, případně masírují i horní končetiny. Naprostou novinkou je tzv.3D masáž, kdy speciálně konstruovaný mechanismus umožňuje uživateli vysunovat masážní válečky v jakémkoliv místě jejich dráhy proti zádům a naopak o několik centimetrů, což přináší nový rozměr do individuálních možností nastavení masáže, její intenzity a tlaku na konkrétní místo na zádech uživatele.Více o masážních křeslech a jejich masážních technikáchZDEnebo u jednotlivých modelů.
KOMU JE MASÁŽ URČENA
Masáže obecně a také masáže na křesle jsou určeny pro lidi se sedavým zaměstnáním, pro lidi, kteří jsou celý den na nohou, pro lidi s jednostrannou zátěží těla, pro sportovce, pro těžce fyzicky pracující, pro lidi vystavené permanentnímu stresu, pro lidi s nedostatkem pohybu, pro lidi trpící nespavostí, chronickou únavou, bolestí hlavy, nechutenstvím, zažívacími problémy či depresí, pro lidi s problémy s prokrvováním tkání, krevním a lymfatickým oběhem, pro lidi po úrazech, po zvýšené fyzické námaze, tedy pro všechny, kteří se starají o své zdraví, kondici a duševní pohodu a hledají uvolnění, relaxaci a dobrý pocit.
V čem tedy zejména prospívá:
Masáž stimuluje krevní oběh a urychluje vylučování odpadních látek z těla.
Masáž posiluje odolnost vůči nemocem.
Masáž podporuje lymfatický oběh a nervový systém.
Masáž urychluje obnovu poškozených tkání.
Masáž zmírňuje bolesti a napětí svalů.
Masáž zvyšuje pružnost těla.
Masáž urychluje hojení ran.
Masáž působí proti stresu.
Masáž podporuje pravidelný spánek.
Masáž odstraňuje únavu, migrény a otoky.